37625515 (051)+ 9154040340 (98)+
info@dekonice.com
خراسان رضوی- مشهد- بین فلسطین 10و12 گالری دکونایس
با ما در ارتباط باشید
قلوه سنگ

قلوه سنگ

قلوه سنگ یا سنگ رودخانه ای چیست

در زمین شناسی به سنگی نسبتا گرد به قطر ۶ تا ۲۵ سانتی متری قلوه سنگ رودخانه ای یا سنگ قلوه ای گفته میشود و در زبان انگلیسی آنرا  cobble مینامند.

قلوه سنگ های رنگی در سایزها و رنگ های مختلف می باشند که شما آنها را در گل فروشی ها برای تزئین انواع گلدان ها، باغ ها ویلاها، تالارها، محوطه سازی استخر ها، فضای سبز پارک ها، هتل ها، رستوران ها، آب نما ها و بسیاری ازمکان های لوکس دیگر دیده اید.

سنگ رودخانه ای دارای سطحی صاف و صیقلی است و با نام های سنگ رودخانه،سنگ رودخانه ای،قلوه سنگ رودخانه،قلوه سنگ تزئینی و …. در بازار عرضه می شود.

استفاده از سنگ رودخانه در آب نماها، استخرها و حتی در مسیر آبیاری باغ ها و باغ ویلا ها با ایجاد صدای طبیعی هنگام جریان آب روی آن باعث آرامش روحی و اعصاب حسی انسان خواهد شد و یکی از راه های کاهش استرس است.

چگونگی ایجاد قلوه سنگ

برخلاف باور عمومی این سنگ ها از بستر دریاها و رودخانه ها جمع آوری نمی شوند و حتی جمع آوری آنها از بستر رودخانه ها و دریاها از لحاظ  قانونی جرم تلقی می شود.

تمام قلوه سنگ های موجود در بازار از معادن سنگ خریداری شده و با ایجاد یک فرآیند مهندسی به قطعات بسیار ریز تا ۱۵ سانتی متر تبدیل می شوند.

بسیاری از شرکت های تولید کننده سنگ رودخانه،به علت قیمت پایین،به تهیه لاشه سنگ از معادن بی کیفیت اقدام می کنند. تهیه سنگ از معادن مرغوب دارای مزایای بسیاری است که به چند مورد آن اشاره می کنیم:

  • سنگ های مرغوب در اثر حمل و نقل نمی شکنند و کاملا صیقلی خواهند ماند.
  • هر معدن سنگ،در یکی از رنگ ها سرآمد است. به طور مثال بهترین رنگ سفید،متعلق به معدن الیگودرز می باشد که به رنگ سفید چینی هم مشهور است.گالری دکونایس برای هر رنگ از سنگ رودخانه،بهترین معدن را انتخاب نموده و به تهیه لاشه سنگ از این معادن اقدام می کند.
  • سنگ های رودخانه ای رنگی که از معادن اصلی و مرغوب تهیه شده باشند،هیچ گاه تغییر رنگ نمی دهند و بر اثر تابش آفتاب و …. رنگ آن ها تغییر نمی کند.
  • به علت تهیه لاشه سنگ از معادن درجه یک و ثابت بودن این معادن و همچنین جدا بودن خط تولید رنگ های متفاوت سنگ رودخانه،به ندرت در رنگ خریداری شده،از رنگ های دیگر پیدا می شود و اصطلاحا محصولات سنگ دکونایس کاملا یک دست می باشند.

کاربرد قلوه سنگ ها

قلوه سنگ ها در فضاهای بسیاری از جمله ویلاها، باغ ویلاها، هتل‌ها،استخر ها، لابی هتل ها، رودخانه های مصنوعی، رودخانه خشک، روف گاردن، تزئین داخل و اطراف شومینه  و… برای به وجود آوردن محیطی زیبا و طبیعی به کار می رود. از این رو استفاده از قلوه سنگ ها در محوطه سازی لندسکیپ و زری اسکیپ نمای بسیار لوکس را به وجود می آورد.

با توجه به خشکسالی در سال های اخیر و مصرف بالای آب چمن ها در فضای سبز، به استفاده از سنگ رودخانه به جای چمن در فضای سبز توصیه شده است. استفاده از چمن در فضای سبز احتیاج به مراقبت،آبیاری و…. دارد. اما با یک طراحی مناسب هم هزینه نگهداری کاهش پیدا می کند و هم قلوه سنگ هیچ گاه خراب نخواهد شد و با یکبار خرید تا ابد در فضای شما باقی خواهد ماند. همانطور که در نمونه عکس ها مشاهده می کنید،استفاده از قلوه سنگ می تواند،فضای طبیعی و لوکس را برای شما به ارمغان آورد.

قلوه سنگ

کاربرد های سنگ قلوه ای

۱- استفاده در منظرسازی

قلوه سنگ مانع نفوذ رطوبت از خاک بستر کوبیده شده به سطوح بالاتر می شود و از سویی آب باران و یا آبهای سطحی را به سطح خاک عبور می دهد،استفاده از قلوه سنگها با طیف رنگی روشن و سفید با عث انعکاس نور خورشید و خنک تر شدن بستر محیط و همچنین کاهش تبخیر آب می شود از این رو توصیه میشود برای حفظ رطوبت خاک و کاهش دفعات آبیاری و همچنین نگهداری بهتر گیاهان پای درختان و محل آبیاری گیاهان از سنگ قلوه سفید استفاده شود.

۲-استفاده در بام خانه ها

 یکی از مسائلی که امروز بشر با آن دست به گریبان است ، افزایش درجه حرارت کره زمین میباشد از این رو در برخی کشورها از قلوه سنگ سفید به عنوان پوشش در پشت بام ها استفاده می شود تا ضمن انعکاس نور خورشید و اثر کلی برگرمایش کره زمین ، باعث مصرف انرژی کمتر در سیستم سرمایش ساختمان ها شود .متاسفانه در کشور ما به دلیل ارزان بودن انرژی و بی اهمیت بودن گرمایش کره زمین و مسائل زیست محیطی برای عامه مردم و مسئولان چنین کاربردهایی فعلا وجود ندارد ولی این مجموعه آمادگی دارد قلوه سنگ ها با چنین کاربردهایی را تولید نماید.

۳- استفاده در سازه های توری (گابیون)

امروزه استفاده از گابیون ها برای طراحی المان ها همچون آبنما ،آتشکده،مبلمان شهری،دیوارها و حتی بنا ها در بین معماران دنیا به دلیل سادگی در تولید و استفاده رواج پیدا نموده است و قلوه سنگ ها با تنوع زیاد در رنگبندی ها به کمک معماران در طراحی های خاص آمده و سبب شده استفاده از قلوه سنگ های تزیینی نیز در این سبک معماری عنصری بی بدیل شود.

رنگ بندی سنگ قلوه ای

سنگ های رودخانه در رنگ بندی های متنوعی تولید می شود که از معادن مختلفی تهیه می شوند. برخی از سودجویان با رنگ آمیزی سنگ های رودخانه کوچک و شن رنگی،به تولید رنگ های زیبا و مشتری پسند دست می زنند. از آنجا که رنگ این سنگ ها کاملا شیمیایی بوده، بعد از مدتی از بین خواهند رفت و اگر در آکواریوم یا فضای سبز استفاده شده باشد،ماهی ها و گیاهان را از بین خواهد برد. همچنین در برخورد با انسان نیز در طولانی مدت سرطان زا خواهد بود.

از رنگ های اصلی و طبیعی سنگ رودخانه می توان به رنگ های سفید،سیاه،قرمز و زرد اشاره نمود.

روش محاسبه مقدار سنگ لازم برای یک حجم مفروض

سوالی که بسیاری از خریداران قلوه سنگ از دکونایس می پرسند، مقدار سنگ لازم برای یک حجم مورد نظر است.

برای این کار کافیست از یک فرمول ساده استفاده کنیم:

مساحت (بر حسب متر مربع ) در ارتفاع (بر حسب متر) در (۱۲۰۰-۱۴۰۰) ضرب می شود و وزن سنگ مورد نیاز به دست می آید.

جرم حجمی سنگ ها ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

قلوه سنگ

برای خرید قلوه سنگ یا سنگ قلوه با دکونایس در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*